Większość mebli, jakie obecnie kupujemy, jest dostępna w postaci elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Składanie mebli może być bardzo satysfakcjonujące, a nawet odprężające, o ile właściwie się za to zabierzesz. Odpowiednie przygotowanie jest szczególnie istotne w przypadku mebli o dużych gabarytach, takich jak szafy. Jak samodzielnie złożyć szafę? O czym musisz pamiętać, by zadanie przebiegło sprawnie? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik krok po kroku.
Od czego zacząć samodzielne składanie szafy?
Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych monterów, mimo że samodzielne złożenie szafy nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy, że zorganizujesz ten proces w odpowiedni sposób. Od czego zatem warto zacząć? Duże gabarytowo meble, takie jak szafa, łatwiej składać w duecie. Postaraj się poprosić przyjaciela o pomoc. Oczywiście samodzielny montaż też jest możliwy, jednak pochłonie to więcej czasu i energii.
Zanim rozpoczniesz składanie mebla, weź pod uwagę, że niektóre jego elementy mogą wymagać większej delikatności, np. front z lustrem. Podczas montażu dużej szafy warto szczególną uwagę zwrócić na to, by jej elementy były solidnie ze sobą zbite. Masz już pomocnika? Zatem czytaj dalej i dowiedz się, jak złożyć nową szafę – przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.
1. Jak złożyć szafę? Instrukcja to podstawa
Każdy mebel przeznaczony do samodzielnego złożenia ma dołączoną instrukcję montażu. W naszym e-sklepie instrukcję znajdziesz też na karcie produktu – możesz ją wygodnie pobrać. Postaraj się z nią zapoznać, zanim przejdziesz do łączenia poszczególnych elementów. Nie przejmuj się, jeśli coś w niej wydaje się dla Ciebie niejasne – to materiał pomocniczy.
2. Przygotuj niezbędne narzędzia
Większość niezbędnych narzędzi i wszystkie elementy montażowe do szafy otrzymasz od producenta wybranego przez Ciebie mebla. Warto jednak mieć pod ręką własne. Przygotuj:
– zestaw wkrętaków,
– wkrętarkę,
– młotek,
– miarę,
– poziomicę,
– klucze nasadowe i imbusowe.
3. Zacznij od podstaw
Kolejnym krokiem jest rozdzielenie wszystkich części, które otrzymałeś w paczce na oddzielne kupki. Przelicz elementy montażowe i upewnij się, że jest ich tyle, ile napisano w instrukcji. W ten sam sposób sprawdź też elementy składowe szafy, czyli ścianki, półki, drążki i komponenty do szuflad.
4. Złóż proste elementy
Przyjrzyj się zarysowi całego mebla. Nie da się ukryć, że ilość wszystkich części, z których ma składać się szafa, może przytłoczyć. Zacznij więc od złożenia i przymocowania mniejszych elementów. Co ciekawe, ta kolejność może nie być do końca zgodna z instrukcją montażu, ale pozwoli Ci zredukować akcesoria montażowe.
Na początku możesz więc złożyć szuflady, a także zamocować zawiasy i ich chwyty w ściankach szafy. Jeśli zdecydowałeś się na mebel z przesuwnymi drzwiami, możesz też przykręcić prowadnice i wszystkie inne elementy, które nie wymagają przymocowania do całej szafy.
5. Zbuduj szkielet
Po złożeniu mniejszych elementów szybko zorientujesz się, jak niewiele części zostało. Bez wątpienia błyskawicznie dopasujesz je do siebie. Dzięki temu montaż całego mebla będzie szybszy i pochłonie mniej energii. Jak złożyć szkielet szafy? W tej części zadania bez wątpienia przyda Ci się pomoc drugiej osoby. Najważniejsza zasada jest prosta – składaj meble od dołu ku górze.
6. Zamontuj elementy wyposażenia i fronty
Twoja szafa jest prawie gotowa! Wystarczy dodać jedynie elementy składające się na jej wnętrze. Zamontuj półki, przykręć uchwyty na drążki i przejdź do montażu frontów. Jeśli skrzydła są otwierane tradycyjne, pamiętaj, by je odpowiednio wyregulować. Wsuń też gotowe szuflady w prowadnice i zamontuj uchwyty, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś. Pracę zakończ nałożeniem zaślepek maskujących śrubki.
7. Wyrównaj mebel – jak wypoziomować szafę?
Po zakończonym montażu i ustawieniu mebla we właściwym miejscu należy go ustabilizować. Jak prawidłowo wypoziomować szafę? Niektóre modele mogą być wyposażone w regulowane nóżki. W tym przypadku nie ma większego problemu z ich regulacją. Jeżeli Twoja szafa ich nie ma, może się okazać, że potrzebne będą stopki meblowe, które doskonale sprawdzą się nawet na nierównym podłożu. W niektórych modelach szaf można zastosować też specjalny klin poziomujący. Nie zapomnij, by podczas poziomowania mebla pracować z poziomicą.
Samodzielne złożenie szafy może być satysfakcjonującym zadaniem, pod warunkiem że odpowiednio się do tego przygotujesz. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom poradzisz sobie z tym wyzwaniem znakomicie!